Czym jest dokładnie woda alkaliczna?
Wodę alkaliczną nazywa się często „żywą wodą”. Największą popularność zyskała wśród Japończyków i Koreańczyków, którzy od wielu lat traktują ją jako leczniczą, wykorzystując w terapii wielu dolegliwości. Nie jest ona zwykłą wodą, która na co dzień jest dostępna w naszych domach. Tradycyjna kranówka w niczym nie przypomina wody alkalicznej, ponieważ ma zupełnie inny odczyn.
Woda alkaliczna jest z kolei "wodą strukturalną". Nazywa się ją tak, ponieważ została stworzona w procesie jonizowania, czyli elektrolizy, którą można wykonać wtedy, kiedy posiada się odpowiednie urządzenie. Od zwyczajnej wody różni się odczynem PH, ponieważ jest on większy niż 7,5. W ten sposób określa się miarę kwasowości lub zasadowości. Woda alkaliczna jest wodą zasadową, dlatego nie zakwasza organizmu, a nawet niweluje objawy zakwaszenia.
Czy woda alkaliczna jest lepsza od tradycyjnej wody kranowej?
Woda alkaliczna zawiera duże ilości wolnych elektronów. Jej skład jest zbliżony do płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Stąd też wynikają po części jej właściwości, które często uznaje się za lecznicze. Doskonale nawadnia organizm i niweluje objawy zakwaszenia. Oczyszcza ciało człowieka z toksyn i chroni przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu zapobiega starzeniu się skóry. Ma również wiele innych zastosowań prozdrowotnych, np.:
- wpływa na regulację ciśnienia krwi – woda alkaliczna jest pomocna w usuwaniu płytek miażdżycowych. Dzięki temu obniża ciśnienie krwi,
- obniża poziom cholesterolu i glukozy, dlatego poleca się ją cukrzykom,
- jest skuteczna w łagodzeniu objawów zgagi u chorych z refluksem żołądkowo-przełykowym. Wysokie PH wody alkalicznej blokuje enzym, który jest odpowiedzialny za cofanie się treści żołądkowej do przełyku, a zatem za objawy zgagi,
- zwiększa wchłanialność składników odżywczych, dodaje energii,
- wyrównuje PH we krwi,
- ma dobry wpływ na pracę układu krążenia i serca,
- łagodzi bóle głowy i objawy zmęczenia,
- jest pomocna przy zaparciach,
- zwiększa wydolność i przyspiesza proces regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym,
- stymuluje układ odpornościowy do walki z infekcją,
- zapobiega osteoporozie,
- wspomaga odchudzanie.